Arbequina zeytinyağı nedir?

Pallas'ın sırrı

Efsaneye göre, 17. yy.’da İspanyol Dükü Medinacelli Kudüs ziyareti sırasında olağanüstü lezzetli bir zeytinyağı keşfeder ve bu zeytin cinsinin fide bitkilerini, İber yarımadasına getirir. İspanya’nın Katalonya kentindeki Lleida kenti yakınlarında, kıyı kenti olan Tarragona’nın kuzeybatısında yer alan Arbequa bölgesinde bu fidanların ekimi yapılır ve bu bölgeden ismini alan Arbequina zeytin ağaçları bölge genelinde çoğalır.

20. yy.’da artizan zeytinyağı popülaritesinin yeniden canlanmasıyla birlikte, Arbequina zeytinleri ve bu zeytinlerden elde edilen yağlar bir yeniden keşif döneminden geçerek İspanya’dan Akdeniz’e ve oradan da dünyanın pek çok bölgesine yayıldı.

Arbequina’yı bu kadar popüler bir çeşit yapan nedir?

Arbequina ağaçları kompakt, dayanıklı ve diğer çeşitlere göre daha genç yaşta meyve üretme olgunluğuna erişen özellikleriyle öne çıktı. Genel olarak meyveleri küçük ve % 25’e varan büyük bir yağ verimi sunar. Ve bu verim erken hasat döneminde sunulmaktadır. Çoğu zeytin çeşidin yüksek verim elde etmek için ağaçlarda daha uzun süre olgunlaşmayı beklerken, bu sürede önemli besinleri de feda eder. Arbequina daha erken hasat edilebilir ve ideal lezzet özelliklerine sahip yüksek verimli, besin açısından zengin yağını koruyabilir.

Arbequina zeytinyağının ayırt edici özellikleri

Bu türden elde edilen sızma zeytinyağı, tatlı bir zeytinyağı olmakla karakterizedir. Diğer zeytinyağlarında olduğu gibi ağızda acı bir tat bırakmaz. Arbequina yağının boğazda küçük bir acılık bırakması, bunun taze bir zeytinyağı olduğunu gösterir.

Arbequina zeytini, iki grama bile ulaşmayan küçük bir zeytindir. Çok iri olmamasına rağmen çok yağlı olduğu için diğer zeytinlere göre çok daha fazla yağ elde edebilirsiniz. Arbequina zeytinden elde edilen bu tür zeytinyağı, hafif zeytinyağını seven ve yemeklerine güzel bir tat veren herkes için en başarılı seçeneklerden biridir .

Arbequina yağının sahip olduğu bir diğer özellik ise meyvemsi, muz veya elmaya benzer kendine özgü bir aromadır. Bu eşsiz aroma, yüksek seviyedeki çoklu doymamış asitlerden kaynaklanmaktadır.

Bu zeytinler, diğer çeşitlere göre daha az polifenol içerir, bu nedenle az acılık ve aynı zamanda oksidasyona karşı daha az savunma sağlayan bir yağ verir. Arbequina, diğerlerinden farklı olarak oldukça yüksek bir oleik asit yüzdesine sahiptir, bu yüksek kötü kolesterol ve düşük iyi kolesterolü olanlar için yararlıdır ve bu uyumsuzluğu düzenlemeye yardımcı olur.

Arbequina zeytinyağının en yaygın kullanımı nedir?

Arbequina yağının tatlı ve hafif bir tadı vardır, bu da onu mutfakta da kendine özgü kılar. Bu özellikler, daha sert olan zeytinyağlarının geri kalanından daha fazla şey yapmak için kullanılmasına izin verir.

Mayonez gibi yumuşak veya hassas sosların hazırlanmasında da kullanılır.

Fırıncılık sektöründe de kullanımının önerildiğini ve bisküvi veya kek yapımında tereyağı ikamesi olarak kullanılabileceğini söyleyebiliriz.

En yaygın kullanımlarından bir diğeri de salata sosu içindir, yumuşak ve biraz tatlı olduğu için elma, kivi veya kuru üzüm gibi malzemelerle mükemmel uyum sağlar.

Zengin ve sağlıklı kahvaltı sevenler için Arbequina sızma zeytinyağı, sıcak çay eşliğinde sabahları taze veya kızarmış ekmekle muhteşem bir birliktelik sunar.

Bu tür natürel sızma zeytinyağı, sirkede hamsi veya somon turşusu gibi balık ve deniz ürünleri yapmak için de tavsiye edilir.